Inteligentní domov – o co se vlastně jedná?

Inteligentní domov – o co se vlastně jedná?

 Chytrý dům – trocha historie

Termín "inteligentní dům" byl poprvé vytvořen americkou asociací stavebníků v roce 1984. Na počátku 90. let se nové zaměření spojilo s technologií v gerontotechnologii, aby se zlepšil život seniorů.
V roce 1998 byla v Watfordu otevřena prezentace nazvaná Integer Millennium House, která ukazuje, jak by domácí automatizace mohla být integrována do domu s vytápěcími systémy, automatickou závlahou, bezpečnostními systémy, světly a dveřmi. Postupně se tato technologie stala cenově dostupnější a tyto technologie se začaly pomalu začleňovat do našich domovů. S rostoucí popularitou bylo potřeba, aby byly levnější a efektivnější, a nakonec, aby byly dostupné běžným lidem.
ovládání domu

Chytrý dům v současnosti

Dnes je domácí automatizace téměř všude, ale většinu času o tom ani nevíme, protože se stala přirozenou. Již nyní můžeme ovládat televizi, topení, světla, alarmy, dveře z našich smartphonů a ovladačů. V současné době jsou všechny domácí spotřebiče jako je lednice, pračka i varné zařízení vybaveny integrovanými moduly Wi-Fi a výrobci je nazývají zařízeními SMART, protože jsou schopni propojit se a komunikovat.
chytrý domácí systém

Jak ale můžeme definovat inteligentní dům?

Monitorování – chytrý dům jsme schopni sledovat v reálném nebo historickém stavu, z jakéhokoli vzdáleného místa. Inteligentní dům by měl poskytovat údaje a statistiky o většině integrovaných systémů, jako je spotřeba energie, spotřeba vody, monitorování teploty a vlhkosti, stav vytápění a bezpečnostní upozornění. Softwarový nástroj dostupný z jakéhokoli zařízení by měl zpracovávat tato data a poskytovat cenné statistiky a doporučení.
Ovládání – lidé si myslí, že dálkové ovládání je pro inteligentní dům rozhodující, což není pravda. Chytrý dům se dokáže ovládat sám, a to pomocí nejrůznějších čidel, samozřejmě si ho můžete ovládat sami, ale není to nutné. Díky automatizaci ušetříte spoustu času.
Účinnost – především vám inteligentní dům šetří energii. Většina samočinně nastavitelných systémů funguje lépe, když jsou propojeny s jinými systémy. Podívejte se na inteligentní vozidla, mnozí výrobci se pokoušejí vyrobit vlastní auto se 100 % bezpečností, ale to nebude možné, dokud  všechna vozidla nebudou moci vzájemně komunikovat.  Dům potom ví, kolik lidí je uvnitř, a kolik lidí je v každé místnosti. To je důležité při řízení topných systémů, osvětlení a také nastavení bezpečnostního alarmu. Díky této technologii je schopen vypnout televizor, osvětlení a ušetřit vám energii na vytápění v místnostech, kde nikdo není.

4.4
05
Comments are closed.