
S kompaktní i lineární zářivkou zacházejte opatrně
Kompaktní zářivky Lightpark.cz jsou z technického hlediska nízkotlakými výbojkami, to si řada lidí neuvědomuje, a princip vyzařování umělého světla dostatečně nechápe. To může vést k některým omylům a také k nevhodnému chování s těmito zdroji světla.
Na co si dát pozor u kompaktních (i lineárních) zářivek
Nízký tlak znamená i tenčí sklo – u klasických žárovek je skleněná baňka natolik silná, aby vydržela tlakový rozdíl vzduchoprázdna (vakua) uvnitř baňky a tlaku vzduchu vnějšího prostředí, který dýcháme (cca 1000 HPa). To však neplatí pro kompaktní (ale i lineární) zářivkové trubice, kde se uvnitř nachází pod nízkým tlakem inertní plyn. Sklo baňky je tím pádem tenčí, a proto se s ním musí zacházet velmi opatrně. Zatímco na klasickou žárovku můžete při šroubování do objímky i mírně zatlačit, nic takového nezkoušejte u zářivek.
Na trubice nesahejte – obecně se doporučuje na žárovky i zářivková tělesa nesahat holýma rukama, mastnota může snížit jejich životnost – platí to hlavně pro halogenové zdroje, ale toto pravidlo se vyplatí dodržet u všech skleněných baněk.
Nevyhazujte je do popelnice – do kontejneru s komunálním odpadem nebo do domovní klasické popelnice nepatří žádný světelný zdroj a tím spíše ne zářivková tělesa, obsahují totiž menší množství rtuti, která sice při rozbití skla neznamená smrtelné nebezpečí, ale jestliže se na skládce odpadků objeví takových problematických zdrojů více, můžeme směle hovořit o zamoření prostředí těžkými kovy.
Zvolte si přijatelnou barvu světla – někteří lidé, zejména díky zkušenostem z minulosti, nepovažují tyto zdroje světla za plnohodnotné údajně proto, že mají velmi omezený rozsah barvy vyzařovaného světla. Nenechte se však zmást, dnes je výběr sortimentu mnohem širší. Můžete volit mezi teplým odstínem, který napodobuje svit klasické wolframové žárovky, a mezi neutrální a studenou bílou, vhodnou pro psací stoly, do kuchyní pro přípravu jídla, do kanceláří a na další pracoviště, kde je žádoucí zvýšená pozornost.