Dokážete se na dovolené vzdát svého mobilu? Proč? Odpovíme vám.

Dokážete se na dovolené vzdát svého mobilu? Proč? Odpovíme vám.

Blíží se čas dovolených. Někteří z nás dovolenou plánují už dlouho předtím, vybírají z katalogů, dají na doporučení známých a kamarádů anebo se rádi vrací tam, kde jim bylo dobře. Jiní a zvláště mladí rádi cestují s batůžky, krosnami, ani tak moc neplánují, kde hlavu složí, tam ji složí. Božské mládí a dnešní cestovatelské možnosti jdou ruku v ruce.

Nám, dříve narozeným tato forma cestování většinou ujíždí, nejsme tak jazykově vybaveni, abychom se mohli bez rozmyslu rozjet za hranice všedních dnů.
dívky v bikinách

Dokonce za mého mládí ani nebyla možnost individuálně vycestovat a muselo se žádat o povolení vycestovat. Dnešnímu mládí to musí připadat jako pravěk. Bylo tomu tak.

 S přítelem jsme toužili poznat Francii a projet ji na motorce. Každý jsme museli ve svém bydlišti požádat o povolení, možná se tomu říkala výjezdní doložka, uvést s kým, na jak dlouho, důvod a další „důležité“ informace. Bez tohoto povolení nebylo možno individuálně vycestovat do zahraničí kromě východních zemí. Těšili jsme se jak malí, Francie na motorce byla naše touha. Ale ouha! Výjezdní doložku schvalovalo celé konzilium. A bohužel ani jeden jsme povolení nedostali, takže z milé Francie nebylo nic. Možná proto, že jsme byli mladí, svobodní, možná pro to, že nás podezřívali z opuštění vlasti.

Do Francie jsme se podívali sami až po sametové revoluci. Francie je krásná, ale už nenaplnila ani nemohla naplnit naše kdysi dávné touhy. S věkem člověk k cestování přistupuje již jinak než bláznivé mládí.

Proto, milí človíčkové, užívejte volna, dovolených, prázdnin k cestování po naší vlasti i po světě, vyrazte tam, kam vás srdce táhne.

Dovolená je životně důležitá! Člověk musí relaxovat, odpočívat. Někdo dokáže dovolenou doslova „proválet“ na pláži, jiný si ji neumí představit bez aktivního odpočinku – i o dovolené jezdí na výlety, potápí se, surfuje, vyráží do hor, prostě si užívá turisticko-sportovní dovolenou. Nic není špatně.

O dovolené jde jen o jedno – vypnout tělo z pracovních povinností a přepnout na program RELAX. Pokud můžete, nechte mobily, laptopy, tablety doma, v lepším případě uzamčené na pokoji v trezoru a když už musíte, krátce je zkontrolujte až navečer.
žádné mobilní telefony

Zkuste o dovolené novou hru – Den bez mobilu, bez tabletu. Prostě ho nezapínejte. Pokud máte čtečky, nechte je spát. Mozek potřebuje také vypnout. Alespoň na dovolené očím dopřejte klid a ochraňte je od nepříjemného záření, které tyto přístroje vyzařují.

Věděli jste, že modré podsvícení mobilů či počítačů narušuje spánek a snižuje tvorbu melatoninu, který potřebujeme ke klidnému a spokojenému spánku?

Kde jinde by se měl člověk dosytnosti vyspat, když ne na dovolené?

Dovolenou si užívejte s radostí, odpočívejte tak, jak vám vyhovuje a alespoň někdy zkuste Den bez mobilu a celý den si spolu povídejte. Dovolená je o sdílení, o setkávání, o vyprávění, o dívání si do očí, držení se za ruce.

A jak se spolu můžete držet za ruce, když jsou plné mobilů?

Comments are closed.