Aby bazén přečkal zimu
V zimě se sice zpravidla ve svém venkovním bazénu nekoupeme, protože by nám to nebylo ani trochu příjemné, ale to vůbec neznamená, že bychom mohli tento nechat ležet bez špetky zájmu ladem. Naopak – i v zimě si žádá takový bazén náležitou péči. Sice ne proto, aby se v něm mohl někdo vykoupat nyní, ale stoprocentně proto, aby takový bazén vydržel bez významnější újmy do doby, než zase nastanou teplé dny, jež jsou ke koupání ideální.
I před příchodem zimy se tak je třeba o leccos postarat. A vězte, že jakkoliv je tato péče částečně podobná té letní, jsou zde i markantní rozdíly. A ty nelze podceňovat.
Stejně jako v teplé části roku je třeba i před zazimováním vyčistit vodu, tedy zbavit tuto všech nečistot. Je třeba ji přefiltrovat v bazénové filtraci, je třeba odstranit nevábné povlaky a nánosy ze dna a stěn bazénovým vysavačem, je třeba změřit parametry vody a podle naměřených hodnot aplikovat přípravky souhrnně označované jako bazénová chemie. A co se právě této chemie týká, je zčásti sice tatáž jako ta letní, ale chybět by navíc neměl ani zazimovač do bazénu https://www.chlorito.cz/zazimovani-bazenu.
Když je postaráno o čistotu vody, nesmí se zapomenout ani na součásti bazénového příslušenství, jež je třeba před zimou vyjmout, vyčistit, usušit a dobře uložit, aby nedoznaly úhony. A zvláštní péči vyžaduje i písek do filtrace, jenž by se mohl ve vlhku stát rejdištěm mikroorganismů.
Pak se nesmí zapomenout ani na upuštění vody a vložení dilatačních plováků do této. Právě díky zmíněným plovákům je tu jisté, že led nenávratně neponičí stěny bazénu.
A je logické, že když si dá člověk tolik práce s čištěním a úpravou vody, jež v bazénu zůstává přes zimu, měl by vše nakonec i řádně přikrýt odolnou plachtou. Aby se mu sem nedostal znovu nechtěný spad nebo cokoliv jiného, co by nebylo ku prospěchu.
Jen takto zazimovaný bazén spolehlivě přečká zimu a na začátku další sezóny bude opět vhodný k používání. Tak, jak tomu má být.